číslo 9,  ročník 20, november 2019  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Cesta budúcim rokom
Marián Kováčik


 

Ak by ste uvažovali nad tým, akou cestou kráčať na budúci rok, tak John Eldredge, ktorého ako autora určite mnohí poznáte, vám ponúka svoje sprevádzanie. Urobil zaujímavú vec – zo svojich kníh, blogov, prednášok povyberal akoby nosné myšlienky svojej vlastnej životnej cesty a teraz ich ponúka svojim čitateľom v knihe Rok obnovy.
Autora iste netreba osobitne predstavovať. Jeho knihy sú na Slovensku známe od roku 2005, keď sme vydali aj na slovenské pomery bestsellery Divoký v srdci a Očarujúca (túto napísal so svojou manželkou Stasi). Len tak mimochodom, obe knihy sú dodnes na trhu a súhrnný náklad každého z týchto titulov už dávno prekročil 50 000 výtlačkov.
John prežíva svoj život s Kristom veľmi intenzívne. Neuveril rečiam, že Boh dnes už s ľuďmi nehovorí, a naučil sa s Bohom komunikovať. V knihe Kráčanie s Bohom opisuje, ako to robí – s celou rodinou, v spoločenstve, pri duchovných obnovách, ktoré robí po celom svete. Neprijal obraz sladkého Ježiša, ktorý oprávnene nazval falošným, a žije s Ježišom, ktorý je mocný Pán a Záchranca. Píše o tom v knihe Neodolateľný rebel. A tiež nesúhlasí s tým, že kresťanstvo je predovšetkým o pravidlách, prikázaniach a morálke, ale zdôrazňuje, že je o vzťahu so živým Bohom. Ak ste nečítali jeho Posvätnú romancu, skúste si ju niekde pozháňať a nechať si zobudiť srdce, túžby, vášeň pre Boha.
V čom teda spočíva prínos knihy, ktorú práve vydávame? John v nej akoby zosumarizoval podstatné prvky svojej duchovnej cesty, tak ako sa postupne vyvíjala. Kladie dôraz na to, že na ceste s Bohom nie sú prázdniny. Ponúka nám svoje sprevádzanie – kto by sa nepotešil, keby mal Johna ako spoločníka na ceste celý rok? Ponúka sprevádzanie v modlitbe ako reálnom rozhovore s Bohom. Ponúka svoje sprevádzanie pri čítaní Svätého písma ako Veľkého príbehu, ktorého sme súčasťou. Ponúka svoje sprevádzanie pri prebúdzaní nášho srdca pre túžby, ktoré sú v nás možno hlboko zahrabané a potlačené, lebo kedysi nám priniesli či spôsobili bolestivé a hlboké zranenia. Ponúka nám svoje sprevádzanie pri uzdravovaní týchto rán. A napokon nám ponúka svoju spoločnosť pri objavovaní krásy v tomto svete, aby sme sa tým pripravili na krásu obnovenej zeme a obnoveného neba.
„Sny o kráľovstve som začal mať iba tento rok. Jedného dňa mi zišlo na um: Možno nevnímaš, čo ti Boh ukazuje, lebo o to neprosíš. Začal som teda prosiť. A Boh začal odpovedať. Nielen vo sne, ale vo všetkom (Boh túži naplniť ti srdce nádejou!). Každé ráno sledujem za oknom východ slnka, a tak mám pred očami jeden z jeho prísľubov pravidelne každý deň. Vystrihujem si obrázky z časopisov a lepím ich do svojho albumu predstáv o novej zemi; predstáv, ktoré majú pre mňa v súvislosti s Veľkou obnovou špecifické čaro.“
Každý text sa končí buď modlitbou, alebo návrhom, ako danú myšlienku realizovať. Niekedy tiež výzvou skúmať svoje svedomie a postoje a ak treba, tak ich zmeniť.

A prečo čítať práve túto knihu? Lebo prebúdza srdce. Ochabnuté, unavené, ľahostajné, apatické, ustráchané... a ukazuje cestu, ako byť Božím bojovníkom, Božou očarujúcou. Celé prebúdzanie predstavuje ako súčasť posvätnej romance – príbehu, v ktorom Boh dvorí srdcu človeka. Tvojmu srdcu! Túžiš po tom, aby sa Boh uchádzal o teba?

Kniha má 400 strán formátu A5, je viazaná a v obchode ju kúpite za 11€. U nás so zľavou 15%.

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Damian Stayne

Obnov svoje znamenia

 

Robert Barron

Živé paradoxy

 

John Eldredge

Rok obnovy

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt