číslo 9,  ročník 20, november 2019  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Človek, ktorý je nikým
Marián Kováčik


 

Nová kniha z nášho vydavateľstva, ktorú vám chcem v tomto článku predstaviť, je prepisom videí s poľským potulným kazateľom, ktorý u našich severných susedov patrí k fenoménom tamojšej Katolíckej cirkvi. Adam Szustak je dominikánsky kňaz. Jeho osobné svedectvo o obrátení a stretnutí so živým Bohom má na youtube vyše jeden a pol milióna zhliadnutí. Jeho youtubový kanál Langusta na palmie má vyše pol milióna odberateľov. Brat Adam okrem nedeľných homílií každý deň zverejňuje nové video (prípadne aj viac), ktoré spolu tvoria niekedy veľmi rozsiahle série. V súčasnosti je to séria Wstawaki (už vyše 330 dielov), krátke videá na pozeranie (nielen) po prebudení, ktoré zároveň inšpirujú nejaké konkrétne konanie na daný deň.

O autorovi
Adam Szustak zároveň nie je jediným youtuberom – dominikánom v Poľsku. Keď si pozriete webovú stránku dominikanie.pl, zistíte, že celá je postavená na videách. Vyše tridsať kňazov a laikov nahráva profesionálne videá. Dominikáni si kvôli tomu v Lodži prenajali celé filmové štúdio. Ak sa na ich stránku pozriete (a ak trochu rozumiete po poľsky), uvidíte, že vsadili na novodobé spôsoby prihovárania sa veriacim aj neveriacim. Nijaké dlhé texty, ale videá, ktoré pôsobia na takmer všetky zmysly...
Keď autor na jednom stretnutí v roku 2015 hovoril svoje osobné svedectvo, nad hlavou v pozadí mal nápis: Som nikým. Akoby ním ustavične zdôrazňoval, že dielo, ktoré koná, nie je jeho dielom. Vo svojom svedectve vyznáva, že je pre neho problém pripraviť sa na nejakú prednášku či natáčanie. Že pri tom všetkom svojom úsilí vníma, že to je Boží Duch, ktorý cez neho hovorí. Je nikým, ktorého používa Boh.

O knihe
Po takomto predstavení autora a prostredia, v ktorom sa pohybuje, sa pokúsim predstaviť knihu, ktorú sme v týchto dňoch vydali v našom vydavateľstve. Po tituloch Evanjelium pre nenormálnych, Vrch prísľubov a Hrniec strachu, ktoré možno nazvať biblické komentáre (dosť neortodoxné, a práve preto veľmi zaujímavé), sme siahli po prepise videí pod názvom #ešte5minút, ktoré brat Adam nahrával a zverejňoval od Adventu 2015 do mája 2016. Zameral sa v nich na rôzne zaujímavosti, povedali by sme pikošky – v pozitívnom zmysle slova – zo života ľudí, zvierat, zo sveta techniky a vynálezov.
Zvolené zaujímavosti sú fakt zaujímavé. Priznám sa, že o mnohých som nemal ani potuchy. Napríklad taký vtáčik dážďovník, ktorý dokáže lietať dva až tri roky bez toho, aby pristál na zemi či strome. A viete, prečo má zebra pásy? Ak si myslíte, že kvôli maskovaniu v prírode, tak ste vedľa. Viete o človeku, ktorý prebehol ultramaratón o dĺžke 875 kilometrov v Austrálii bez toho, aby spal? Vedci, lekári, to pokladali za nemožné, no spomínaný bežec, farmár, o tom nevedel. Dozviete sa o rôznych symbiózach v prírode, ale aj o tom, prečo máme písmená na klávesnici počítača usporiadané systémom nazývaným QWERTY. Spoznáš jedného z najlepších amerických právnikov, ktorý má... dyslexiu.
Tieto zaujímavosti však slúžia autorovi len ako odrazový mostík k tomu, aby z nich vytiahol nejakú duchovnú pravdu, niečo praktické pre našu osobnú svätosť. Sám v úvode hovorí, prečo to robí takto: „Neexistuje posvätný a neposvätný priestor. Od chvíle, keď Boh prijal telo, keď Ježiš chodil po zemi a žil ako človek, sa všetko zmenilo na posvätný priestor – a tak je to stále. Táto kniha nie je nábožná, duchovná ani svätá, ale chcem ti v nej pripomínať, že Boh je s tebou každý deň a v každej situácii...
Budem ti rozprávať príbehy o kravách, blchách a chrobákoch. Ukážem ti, ako funguje svet. Niekto si možno položí otázku: Prečo nepíše o Eucharistii? Pretože od chvíle, keď Ježiš prijal telo, je aj kráčanie kravy po schodoch sväté, hoci to znie zvláštne... Od čias Pána Ježiša sa môže všetko zmeniť na priestor spásy. YouTube aj internet môže byť nebeským kráľovstvom. Neexistuje už priestor či realita, v ktorej by Boh nebol prítomný.“
Aké duchovné závery vás napríklad čakajú? Pri už spomínanom ďážďovníku sa dozviete o nutnosti odhadzovať zbytočnú príťaž, ktorá vám bráni duchovne rásť. A pri téme žmurkanie, kde sa dozviete, že denne prežmurkáte päť minút, zas zistíte, prečo sa kniha volá tak, ako sa volá, ale zároveň si prečítate výzvu nemárniť čas. „Keď sa ráno prebúdzame, uvažujeme asi takto: ‚Ešte 5 minút, ešte chvíľku si poležím. Veď komu tých 5 minút ublíži?‘ Pozor! De facto to neublíži nikomu, ibaže v priebehu tých 5 minút sa mohlo udiať veľmi veľa. Preto sa dnes nepokúšaj dosiahnuť veľkú zmenu, veľkolepú sebapremenu či rozsiahlu modifikáciu, ale uvedom si, v čom mrháš svoj čas, čiže kedy ‚žmurkáš‘, a pokús sa to už nerobiť.“

Pár info
Kniha #ešte5minút je plná farebných fotografií a obrázkov, ktoré nie sú ilustračné, ale súvisia s danou zaujímavosťou – aj preto má 416 strán formátu A5. Klobúk dole pred spolupracovníkmi autora, ktorí to všetko „vygúglili“, overili a graficky veľmi netradične poskladali. Do slovenského vydania sme prebrali celú grafiku originálu, lebo bolo by škoda ochudobniť dielo o mnohé zrakové vnemy.
Kniha je v pevnej väzbe, ale nie v hrubých doskách, ale v tzv. pohľadnicovom kartóne. Keď ju budete mať v rukách, uvidíte, že je to čosi novšie, v našom vydavateľstve je to prvá kniha v takomto spracovaní.
A napokon cena – z nášho pohľadu je dosť vysoká, ale vysoké boli aj náklady na jej vydanie. Dúfame, že vás neodradí od kúpy tohto diela, ktoré sa veľmi hodí aj ako hodnotný darček. Takže cena v obchodoch je 12,50 €, u nás je v platnosti – tak ako na všetky naše knihy – 15 % zľava.

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Damian Stayne

Obnov svoje znamenia

 

Robert Barron

Živé paradoxy

 

John Eldredge

Rok obnovy

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt