číslo 1,  ročník 20, január 2019  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Lak na nechty a Ježiš
Obrátila som sa vtedy, keď som to najmenej čakala
Eileen Pizerová


 

Na Donne bolo čosi zvláštne, no nedokázala som prísť na to, čo to je. Donna bola moja kaderníčka a manikérka. Pracovala v salóne krásy v malom meste v severnom Texase. Roky som sedávala u nej v kresle raz alebo dva razy mesačne a zasypávala som ju pritom historkami zo svojich posledných ciest alebo nákupov, alebo som jej rozprávala o čomkoľvek vzrušujúcom, čo sa práve dialo v mojom živote.

Ťažký rok 1986
Donna si vždy pamätala, o čom som jej rozprávala pri poslednej návšteve. Na náš spoločný čas v salóne som sa vždy tešila. Občas som ju išla len tak pozdraviť, keď som bola v meste z iného dôvodu. Na upresnenie by som mala povedať, že hovorím o udalostiach, ktoré sa stali v roku 1986. Mala som vtedy tridsaťdva rokov a deväť rokov som bola vydatá za muža, ktorého som priam šialene milovala. V priebehu nášho pätnásť rokov trvajúceho vzťahu sme mali aj ťažšie chvíle, no vždy sme to prekonali. A keď sme mali dobré chvíle, boli sme do seba úplní blázni.
No v tom roku, tesne pred Dňom vďakyvzdania, sa všetko skomplikovalo. Prvý raz padlo slovo rozvod. Nemohla som tomu uveriť. Sviatky sa blížili, a zdalo sa, že rozpad nášho manželstva už nedokážeme zastaviť. Hádali sme sa a viedli dlhé rozhovory. Povedal, že on už jednoducho nechce byť ženatý. Vravel, že ma stále miluje, no že tým, že je ženatý, stráca priveľa zo života; chcel z manželstva von. Pri pohľade na to, ako sa mi rúca svet, sa mi až zatočila hlava.
Niekedy v tom čase som jedného dňa išla do salónu krásy – dať si urobiť manikúru. Donna si všimla, že som smutná, a spýtala sa ma, čo sa deje. „Sam sa chce rozviesť,“ povedala som, „a nemyslím si, že by si to dal niekým vyhovoriť. Rozprávali sme sa aj s jeho rodičmi, no ani ich rada nepomohla.“ Donna mala vo svojich rukách moju dlaň a pilníkovala mi práve nechty. Odrazu mi pozrela priamo do očí a povedala: „Zlatko, ty potrebuješ Pána.“

„Potrebujeme Pána“
Nevedela som, čo mám povedať. Čo to povedala? Nikdy predtým nehovorila o Cirkvi alebo o svojom náboženstve. Sama som nebola v kostole asi pätnásť rokov. Vychovali ma ako katolíčku, no v dospelosti som celkom prestala chodiť do kostola. Donna však nečakala na to, čo jej odpoviem, a vyrozprávala mi svoj príbeh.
Na katolícku vieru konvertovala. Len veľmi ťažko som dokázala chápať jej slová. Prečo mi toto hovorí? Povedala, že konvertovala na katolícku vieru? Ja som ani len nepoznala ľudí, ktorí by vstúpili do Katolíckej cirkvi; myslela som si, že ľudia z nej len odchádzajú. Hovorila o rôznych veciach, napríklad o „pozvaní Ježiša do svojho srdca“ a „odovzdaní svojho života Pánovi“. To všetko mi bolo cudzie. Verila som v Boha a keď som potrebovala, tak som sa aj modlila. Kto je ona, aby mi hovorila, že potrebujem viac než to?
No Donnine slová mi zostali v mysli. Krátko potom som Samovi povedala, aby sme sa pozreli na svojich priateľov. Nemožno ich vari rozdeliť do troch kategórií? Jednu skupinu tvorili tí, ktorí si akoby nikdy nedokázali dať dokopy svoj život. Ďalšiu skupinu tvorili ľudia ako my: darí sa im až dovtedy, dokým nepríde nejaká veľká rana. A potom bola tretia, stabilnejšia skupina. Bez ohľadu na to, čo im priniesol život, nikdy sa nezosypali, a ešte sa pritom aj zaujímali o druhých ľudí. Niečím museli byť iní.
Sam sa na mňa len uprene pozeral; obaja sme plakali. Povedala som mu: „Tvoji rodičia a naši priatelia v tej tretej skupine sú všetko ľudia, ktorí chodia do kostola. Musíme ísť do kostola; potrebujeme Pána.“ Zabudla som, čo mi na to povedal, no určite to nebolo niečo ako: „Máš úplnú pravdu, zlatko, urobme to hneď teraz!“ Potom jednoducho odkráčal preč a nechal ma tam s ozvenou tých slov: Potrebujeme Pána.

Privítaná Otcom
Začala som chodiť do rôznych kostolov v meste. Stále som sa však tiež chodievala zhovárať s Donnou. Opýtala sa ma, či by som opäť nezačala praktizovať svoju vieru v Katolíckej cirkvi. Nad tým som dovtedy neuvažovala. Katolícku vieru som zanechala pred mnohými rokmi, pretože mi nedávala zmysel. Donna mi povedala, že by som ešte mala dať šancu Cirkvi, do ktorej som patrila v mladosti. Pozvala ma, aby som s ňou išla v nedeľu na svätú omšu. „Veď nemám čo stratiť,“ pomyslela som. A tak som išla.
V tú nedeľu som prvýkrát v živote vedome prežila stretnutie s Bohom, svojím Otcom. Keď som vstupovala do kostola, bola som nervózna. Nad oltárom som uvidela obrovský kríž s Ježišom v životnej veľkosti. Celý svet sa v tej chvíli akoby zastavil a ja som v hĺbke svojho srdca počula: „Vitaj späť. Čakal som ťa.“ Začala som plakať. V tom okamihu som bola márnotratným synom.

Budúcnosť plná nádeje
Začala som chodievať do tohto kostola a keď ma niekoľko Donniných priateľov pozvalo na stretnutie ich modlitbového spoločenstva, išla som. Zúčastnila som sa aj seminára Život v Duchu, ktorý sa konal v inom katolíckom kostole. Tam som Ježiša požiadala, aby viedol môj život. Stretla som sa so Samom ešte raz a povedala som mu, že som našla odpoveď a že ak tiež otvorí svoje srdce, uvidí, že by všetko mohlo byť inak. On túto ponuku odmietol. V tom momente som vedela, že môjmu manželstvu je koniec, no zároveň som vedela, že mám pred sebou budúcnosť plnú nádeje, pretože v nej bude Ježiš.
Donna, jej priatelia aj môj farár mi počas tohto ťažkého a emocionálne vyčerpávajúceho obdobia radili a pomáhali. Nikto z nich mi nepovedal, že Pán zachráni moje manželstvo, ak mu dám svoj život. No povedali, že jedno je isté: Boh ma nenechá bez pomoci. V mojom živote sú stále lepšie a horšie obdobia. No aj počas tých najťažších období mi Pán neustále dáva milosť, silu a dobrých priateľov. Som Donne vďačná za slová života, o ktoré sa so mnou podelila: s utrápenou dušou, ktorá potrebovala oveľa viac než len manikúru.

  

 

 

 

Jim McManus, Stephanie Thornton

Vyrovnanosť a pokoj, spiritualita pribúdajúcich rokov

 

Matthew Kelly

Neodporuj šťastiu

 

Denis McBride CsSR

Putovanie s Jonášom

 

Adam Szustak OP

Hrniec strachu

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt