číslo 1,  ročník 16, január 2015  Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Len jeden život
Príbeh organizácie Heartbeat International (Tlkot srdca) a hnutie pomoci v tehotenstve
Bob French


 

Možno ste už tento príbeh počuli: Muž na pláži videl tisíce hviezdic, ktoré príliv vyvrhol na breh. Všimol si dievčatko, ktoré ich jednu po druhej hádzalo späť do mora. Povedal jej: „Netráp sa tým! Treba zachrániť príliš veľa hviezdic. To, čo robíš, nemá veľký význam.“ Dievčatko hodilo ďalšiu hviezdicu do vody, obrátilo sa k mužovi a povedalo: „Pre túto hviezdicu to malo veľký význam!“ Muža jej odpoveď dojala a pridal sa k nej; keď ich videli iní, aj oni sa k nim pridali. A vďaka ich úsiliu bolo zachránených veľa hviezdic.
Tento jednouchý príbeh je dobrá ilustrácia podstaty hnutia pomoci v tehotenstve. Je osobitne vhodný pre Heartbeat International, najväčšiu sieť pomoci pre ženy, ktorým hrozí potrat. Heartbeat má 1 800 pobočiek na všetkých šiestich obývaných kontinentoch. Každý týždeň zachráni život asi 3 000 detí. Slúži oveľa väčšiemu počtu ľudí, asi jednému miliónu len v USA. Slúži aj matkám, ktoré sa rozhodli nechať si dieťatko, ale potrebujú stálu podporu. Option Line, 24-hodinová linka pomoci, prijala nedávno dvojmiliónty telefonát.
Sú to vysoké čísla, ale Heartbeat nezačínala vo veľkom. Zrodila sa vďaka trom ľuďom, ktorí podobne ako to dievčatko na pláži vedeli, že niekde musia začať.

Traja priekopníci
V 60. rokoch 20. storočia, niekoľko rokov predtým ako rozhodnutie Najvyššieho súdu v spore Roe verzus Wade vydláždilo v USA cestu legálnym potratom, niekoľko štátov už uvoľnilo obmedzenia pre potraty. Ľudia, ktorí pochopili, že potrat bude možné vykonať na požiadanie, sa zhrozili. Niektorí vytvorili malé skupiny, ktoré ponúkali poradenstvo a linku pomoci, aby pomohli ženám nájsť alternatívy.
Jedna z týchto malých, nezávislých poradenských služieb vznikla s pomocou Dr. Johna Hillabranda, pôrodníka v meste Toledo v štáte Ohio, ktorý bol známy svojím presvedčením o posvätnosti ľudského života. Pomáhala mu Lore Maierová, prisťahovalkyňa z Nemecka, ktorá prežila nacistickú vládu vo svojej vlasti. Po 2. svetovej vojne pracovala pre OSN a pomáhala obetiam koncentračných táborov; bola aj súdnou spravodajkyňou pri procese s nacistickými vojnovými zločincami v Norimbergu. Všetky tieto skúsenosti formovali názory Lore Maierovej na potrat, ktorý považovala za horší než vojnu:

„Potrat si nielenže vyberá väčšiu daň na nevinnom živote, ale degraduje vykonávateľov potratu na tú najnižšiu úroveň krutosti... Naše úsilie postaviť sa proti prílivu potratov bude mierou nášho charakteru a rozhodne, v akom svete budeme žiť my i naše potomstvo.“

V roku 1971 sa Dr. Hillabrand a Lore Maierová stretli so sestrou Paulou Vandegaerovou SSS (Sestry sociálnej služby), ktorá bola na frontovej línii hnutia pomoci v tehotenstve na západnom pobreží USA. Vandegaerová bola profesionálnou poradkyňou a sociálnou pracovníčkou pre arcidiecézu Los Angeles. Založila prvú linku pomoci v ohrozenom tehotenstve a napísala prvé príručky, ako radiť ženám, ktoré si svoje tehotenstvo nenaplánovali.
Títo traja priekopníci sa zhodli na tom, že je potrebné založiť organizáciu, ktorá by mohla podporovať mnohé pro-life iniciatívy, ktoré vznikali po celej krajine. Neskôr v tom istom roku založili sieť pod názvom Alternatívy k potratu, kam patrilo asi 60 organizácií. Rast bol rýchly a sieť – v roku 1992 ju premenovali na Heartbeat International – má pobočky v 50 štátoch.

„Rada by som sa jej poďakovala“
Organizácie združené v Heartbeat za uplynulých 40 rokov pomohli miliónom žien. Jednou z nich je Diana Myleková. Vyrastala v rodine so silnými katolíckymi hodnotami. Ale ako mladá žena v roku 1978 „mala vzťah“ a otehotnela. Keď sa to dozvedela, pocítila hlboký vnútorný konflikt. Na jednej strane si hovorila, že umelý potrat bude len niečo podobné ako spontánny potrat. Na druhej strane vedela, že dieťa, ktoré v nej rastie, má právo žiť a nemalo by doplatiť na jej chybu.
Mylekovej priatelia jej radili, aby to prekonala a šla na potrat. Vnímala však, že Duch Svätý ju vedie, aby požiadala o pomoc. Zdvihla teda telefón. „Myslím si, že som nesmierne chcela, aby mi niekto povedal, že mám urobiť to, čo som vo svojom srdci vnímala ako správne a v žiadnom prípade východisko zo situácie nebolo ľahké.“ Poradca Heartbeat na telefóne dodal Mylekovej odvahu, ktorú potrebovala, aby si dieťa nechala. Dnes jej syn Brandon je vyznamenaný námorný veterán a policajný dôstojník, ktorý už sám zachránil veľa životov. A svojej mame priniesol ďalší dar života: troch milovaných vnukov.
Myleková priznáva, že nebolo ľahké vychovávať Brandona ako slobodná matka. Ale bolo to správne rozhodnutie. Hovorí, že bude vždy vďačná organizácii Heartbeat, že jej pomohli urobiť toto rozhodnutie. Občas svoju vďačnosť prejavila tým, že pre Heartbeat pracovala ako dobrovoľníčka. Ale Myleková by tomu bezmennému poradcovi a zakladateľke Lore Maierovej chcela povedať: „Ďakujem vám! Zachránili ste mi dieťa!“

Od paniky k pokoju
Annie Wrightová rozpráva podobný príbeh. Aj ona vyrastala ako katolíčka. Bola „dobrým dievčatkom“ v rodine. Mala veľmi dobrý prospech a ako šestnásťročná ukončila strednú školu s vyznamenaním. V roku 2011 však otehotnela – mala dvojičky. Hoci Wrightovú prepadla panika, odmietla kamarátkinu radu, aby šla do organizácie Plánované rodičovstvo. Nemohla ísť proti svojmu presvedčeniu. Namiesto toho našla telefónne číslo poradenského centra v tehotenstve, ktoré bolo členom Heartbeat a bolo blízko univerzity, na ktorú chodila. So vzlykaním tam zavolala.
Laura, poradkyňa, ktorá zdvihla telefón, presvedčila Wrightovú, aby prišla a porozprávala sa. „Len čo ma uvidela, objala ma a povedala mi, že všetko bude v poriadku. Presvedčila ma, aby som sa porozprávala s mamou, a uistila ma, že moja rodina ma bude podporovať.“ A naozaj to tak bolo. Wrightová sa vrátila domov, aby bola pri svojej rodine. Laura ostala v kontakte a aspoň raz týždenne počas tehotenstva prišla Wrightovú navštíviť. Dokonca jej pre dvojičky kúpila kolísku.
Wrigtovú to dojalo. „Laura sa o mňa naozaj starala. Nebola som nejaká bezmenná osoba, ktorú len chcela odhovoriť od potratu.“
Wrightová si pamätá, že pred rozhovorom s Laurou sa jej zmocnila veľká panika a cítila sa sama. Dokáže preto pochopiť ženy, ktoré podstúpili potrat. „Nie vždy sa pre potrat rozhodnú, lebo to chcú, ale pretože si myslia, že nemajú inú možnosť.“ Minulý rok Wrightová vzala svoje dcéry do Washingtonu, aby sa zúčastnili na podujatí organizácie Heartbeat pod názvom Deti idú na kongres. Toto podujatie malo podporiť centrá pre ohrozené tehotenstvá. „Tieto strediská sú veľmi dôležité! Pomáhajú ženám, keď sa boja rozprávať s tými najbližšími.“

Len jeden život
Takéto príbehy ukazujú, že Heartbeat pomáha matkám i deťom. Pobočky ponúkajú širokú škálu služieb vrátane ultrazvuku, prenatálnej starostlivosti, ubytovania pre matky a adopčných služieb. Existujú aj vzdelávacie programy na témy ako rodičovstvo, otcovstvo a sexualita, ako aj programy na uzdravenie po potrate. Tieto pobočky vo všetkom, čo robia, chcú potvrdiť dôstojnosť každej ženy, ktorá k nim prichádza a hmatateľne im hovoria o Ježišovej láske.
Filozofia Heartbeat (a názov poradenskej príručky) je „prístup lásky“, vysvetľuje Dr. Margaret (Peggy) Hartshornová, ktorá je predsedníčkou organizácie od roku 1993. Keď nejaká žena príde po prvýkrát a prosí o pomoc, „počúvame ju a pomôžeme jej rozhodnúť sa pre život, aby pochopila, že potrat nie je jediná možnosť. Chceme jej tiež ponúknuť nový pohľad – pomáhame jej pochopiť, kým je a že ju stvoril Boh“. Pomáhame jej vážiť si „dar plodnosti“ a „Boží plán pre celé ľudské pokolenie“. A napokon dávame ženám silu tak, že im ponúkame solídnu, praktickú pomoc.
Heartbeat pracuje s každým individuálne. Prináša pre mnohé ženy veľkú zmenu, ktorá zachraňuje život. Option Line vybaví asi 500 až 600 klientov denne, hovorí Hartshornová. Tento úspech pripisuje koreňom organizácie, ekumenickému charakteru – „skvelej spolupráci“ s centrami v tehotenstve, náboženským médiám, cirkvám a webstránkam. Poukazuje na to, že všetky tieto činnosti by nemali veľký úspech bez Božej pomoci. „Náš úspech počas uplynulých 40 rokov jasne hovorí, že Pán nám dodáva silu,“ hovorí Hartshornová. „Takmer každý človek, ktorý zatelefonoval, má určitý ‚Boží príbeh‘.“
A Boží príbeh má aj Heartbeat, lebo to Boh povolal troch zakladateľov do tejto dôležitej služby. A Boh pomáha svojim deťom vďaka dôležitej práci organizácie Heartbeat.

Na Slovensku odporúčame predovšetkým stránku www.alexisporadna.sk (mobil 0911 350 200 alebo 0917 350 200, poradna@alexisporadna.sk).

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Damian Stayne

Obnov svoje znamenia

 

Robert Barron

Živé paradoxy

 

John Eldredge

Rok obnovy

 

 

Slovo medzi nami 2000 - 2019
Ochrana osobných údajov
Archív
Emailový servis
O nás
Linky
Kontakt