číslo 1,  ročník 19, jan-feb 2018 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Dá sa Bohu povedať „nie“?
Boh mi pomohol vyslobodiť sa zo závislosti od počítačovej hry
Wesley Falcao


 

V roku 2014 som žil v newyorskom Brooklyne. Celé noci som trávil pri populárnej videohre, na ktorú boli pripojení mnohí hráči. V hre Counter Strike: Global Offensive, známej pod skratkou CS GO, sa hráči snažia navzájom vystrieľať. Zvykol som si hrať túto hru v rokoch po skončení univerzity, keď ma môj kamarát Hunter (prezývka z hry CS GO) pozval, aby som si s ním a s jeho priateľmi z Kalifornie zahral cez internet.
Keďže sme sa nachádzali v rôznych časových pásmach, začínali sme hrať o jedenástej večer, v čase, keď som už mal ísť do postele. Dlhé hodiny hrania už čoskoro začali narúšať môj spánkový cyklus, moju pravidelnú rannú modlitbu, ba dokonca aj moju účasť na nedeľných svätých omšiach. A keď som predsa prišiel do kostola, ešte väčšmi som cítil prázdnotu a zbytočnosť svojho hrania.
Hoci som hral ďalej, aj tak mi občas um zišli niektoré úryvky z Písma. Zvlášť mi utkvel v srdci jeden citát: „,Márnosť nad márnosť‘, hovorí Kazateľ, ,všetko je márnosť‘“ (Kaz 1, 2). Vedel som, že táto hra prevzala v mojom živote miesto, ktoré patrilo jedine Bohu. No práve preto, že som v tej hre bol dobrý, mal som pocit, že som úspešný, a tak som nebol pripravený vzdať sa jej.

„Daj mi ešte mesiac“
Problém spočíval v tom, že som mal na dosah umiestnenie v rebríčku najlepších hráčov – čo bolo medzi mojimi priateľmi z CS GO niečo ako čestné vyznamenanie. Rebríček v tejto hre sa vytvára na základe kombinácie zručnosti a dosiahnutých cieľov. Tie sa obyčajne zvyšujú úmerne s množstvom času stráveným pri hre. Ak napríklad nejaký hráč prestane na mesiac hrať, veľmi dlho sa musí znova dostávať do formy. To ho podnecuje k tomu, aby odohral čo najväčší počet hier, a tak vylepšil svoje schopnosti aj postavenie v rebríčku. Práve pre toto som nechcel – napriek výčitkám svedomia – prestať hrať.
V septembri 2014 som túto hru intenzívne hral už päť mesiacov. Vedel som, že mi narúša život, ale vždy, keď som už uvažoval o tom, že prestanem, dostal som sa na dosah elitného rebríčka. A tak som pokračoval. Koncom mesiaca som šiel na duchovnú obnovu, na ktorú som chodieval niekoľko rokov po sebe. Pri odchode do centra, kde sa mala táto obnova konať, som Bohu povedal: „Daj mi ešte mesiac, aby som sa dostal do elitného rebríčka. Potom sa k tebe vrátim.“ Táto hra ma lákala a zároveň držala vo svojom dusivom zovretí, no na to, aby som na tom niečo zmenil, som nemal dostatočne silnú vôľu.

Urči jasnú hranicu
Na obnove ma zaradili do skupiny, ktorá dostala označenie K. Jeden priateľ z tejto skupiny sa ma opýtal, čo sa v mojom živote deje. Spontánne som mu povedal o tom, že momentálne veľa hrám CS GO. Nespomenul som mu, že mám preto výčitky svedomia, ktoré ma pobádajú, aby som s tým prestal. Zamlčal som aj to, že čím viac hrám, tým som sebeckejší a nervóznejší. Nepovedal som ani to, ako toto hranie narúša môj každodenný rozvrh práce a izoluje ma od katolíkov v mojom veku, ktorí na mňa mali v mojom živote veľmi pozitívny vplyv.

Celý článok bude prístupný od 22.1.2018

  

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Robert Barron

Slovo plné ohňa

 

Marko Ivan Rupnik

Pri stole v Betánii

 

Adam Szustak OP

Evanjelium pre nenormálnych