číslo 4,  ročník 11, máj 2010 RSS Slova medzi nami Slovo medzi nami na facebooku
hlavná stránka     späť         
vrch1 clanok

 

Ako žiť v snubnej jednote s Bohom

Z knihy Katriny Zeno: Som žena


Možno vám to znie trocha abstraktne, takže sa pokúsim byť konkrétnejšia. Ako máme minútu po minúte prakticky prežívať jednotu s Bohom? Ako skočiť do snubného prúdu na štvrtom úseku našej cesty? Ponúkam vám dvanásť návrhov čerpajúcich z vlastného života (tu uvádzame len niektoré z nich). Veľmi prosím, nemusíte mať pocit, že ich musíte využiť všetky naraz. Duch Svätý vám ukáže, ako začať a ako postupovať ďalej.

 

 1. Buďte viac – robte menej

Často si myslíme, že našou povinnosťou je „urobiť viac“. Verte, naložiť na vaše plecia viac, než už máte, je to posledné, čo by som chcela urobiť. Jedna z nádejí, ktoré vkladám do tejto knihy, je, že vám pomôže viac „byť“ než robiť: byť viac dcérou Boha, byť viac ženou; byť viac jedinečnou osobou, akou nás stvoril Boh. Predpokladám, že ak budete viac prežívať svoje bytie, budete mať menšiu snahu neustále sa vrhať do rôznych činností. Koniec koncov, sme ľudské bytosti, nie ľudské výkony. Nevestu zo seba neurobíte, vy ňou „ste“.

 1. Objavte „modlitbu okamihu“

Strávte viac času so svojím duchovným ženíchom – to je to, čo nazývame modlitbou. Väčšina ľudí sa však ponosuje, že na modlitbu nemajú čas. Preto by som s vami chcela podeliť o tajomstvo snubnej modlitby. Nazvala som ju „modlitbou okamihu“ a vzniká takto: hocičo, čo sa práve odohráva, môžem využiť ako výzvu k modlitbe.

Ak práve umývam riad, modlím sa takto: „Ďakujem ti, Ježiš, že zmývaš moje hriechy.“ Keď ukladám bielizeň, modlím sa: „Pane, ulož ma do svojej lásky a milosti.“ Keď pri odchode z domu otváram dvere, modlím sa: „Ježiš, pomôž mi otvoriť dvere môjho srdca.“ Keď zvrtnem kľúč v zámke, modlím sa: „Ježiš, pomôž mi, aby som pred tebou nikdy nezamkla dvere svojho srdca.“

Keď som tento nápad povedala deťom v triede, ktorú som pripravovala na birmovku, okamžite sa ujal. A tu je niekoľko modlitieb okamihu, s ktorými prišli: Keď cítim teplo slnečných lúčov, modlím sa: „Pane, daj mi pocítiť teplo tvojho pohľadu.“ Nesiem ťažkú aktovku: „Ježiš, ďakujem to, že berieš na seba moje bremená.“ Sedím v aute: „Ježiš, ukáž mi správnu cestu.“ Rátam úlohu z matematiky: „Pomôž mi odpustiť iným 70 krát 7 ráz.“

Na modlitbe okamihu sa mi najviac páčia tri veci:

 

  • Nemôžeme sa vyhovárať, že nemáme čas, pretože takáto modlitba si čas nevyžaduje – len nám pomôže plne sa sústrediť na momentálnu chvíľu.

  • Takéto modlitby môžeme učiť deti už od útleho veku, aby sa modlitba stala súčasťou ich kultúry.

  • Modlitba okamihu dokáže zmeniť naše reakcie na životné okolnosti. Namiesto hromženia, keď nám na semafore naskočí červená, sa môžeme pomodliť: „Ďakujem ti, Ježiš, že sa do neba dostanem včas.“ Nad rozliatym mliekom nevybuchneme od zlosti, ale povieme: „Ďakujem ti, Ježiš, že nám vrchovato napĺňaš šálky.“ Je to jeden zo spôsobov, ako využiť veci a okolnosti okolo nás, aby nás celý čas privádzali k jednote s Bohom.

 

 1. Zapojte svoje zmysly

Znova objavte bohaté vizuálne poklady kresťanskej viery. Sakrálne umenie, adventné vence, rôzne zobrazenia Panny Márie, Božieho milosrdenstva a verše z Písma vhodne rozmiestnené v dome nám pomôžu sústrediť pozornosť na Boha. Prv než si sadnem k počítaču a začnem pracovať, niekedy zapálim sviečku a poprosím Pána, aby viedol moju prácu. Sviečka mi pripomína Pánovu prítomnosť po mojom boku.

Sviečku si môžete zapáliť v kuchyni, keď chystáte večeru, či v obývačke, keď upratujete dom, alebo pri akejkoľvek inej činnosti. A vždy, kde vám na ňu padne pohľad, nech vás vráti do Božej prítomnosti. (Len ju potom nezabudnite sfúknuť, pekne prosím!)

 

 1. Zapojte svoj sluch

Zožeňte si malý prehrávač kaziet alebo CD a umiestnite ho v miestnosti, v ktorej sa najviac zdržiavate (celkom isto majte jeden aj v aute) a používajte ho. Prehrávajte si besedy na duchovné témy, zožeňte si kazetu s nahrávkou Biblie, počúvajte kresťanskú hudbu. Občas potrebujeme mať niečo, čo by inšpirovalo našu myseľ a prehlbovalo myšlienky o Bohu.

Ženy sa často ponosujú, že ich myslenie sa nerozvíja, lebo celé týždne nemajú príležitosť zhovárať sa s dospelými, alebo sú preťažené úlohami, ktoré musia plniť, prípadne trávia veľa hodín za volantom, keď musia rozvážať deti alebo starať sa o starnúcich rodičov. Využite čas, keď máte zamestnané ruky, nie mozog, a prijímajte podnety, ktoré upriamia vaše myšlienky na otázky viery. Počúvajte Písmo a veďte svojho ducha k modlitbe.

 

 1. Čítajte životopisy svätých

Ak nemáte čas, aby ste si životopisy svätých čítali pre seba, čítajte ich svojim deťom. A je úplne jedno, koľko majú rokov. Najcennejší darček, ktorý som dostala pri narodení svojho syna, boli jednoduché rozprávania o životoch svätých. Táto kniha ma priviedla k štúdiu životopisov svätcov. Ako môj syn rástol, príbehy boli čoraz zložitejšie. O svätcoch môžete čítať pred večerou, pred spaním alebo v čase, keď sa venujete rodine. Ak nemáte deti, čítajte životopisy a diela svätých, aby vám ukázali cestu k snubnému životu.

 

 1. Slávte Pánov deň

Nedeľa je svadobný deň duše. Boh neoslavuje výročie svadby raz ročne ako my, ale každý týždeň. Každú nedeľu nám pripomína, že sme stvorené pre jednotu a spoločenstvo s ním. Deň oddychu od práce znova kriesi snubný význam tela.

Znamená to upustiť od vecí, ktoré chceme robiť, aby sme mohli plnšie byť. Pozvite ostatných na ľahké nedeľné občerstvenie (urobte len niečo jednoduché, aby ste namiesto radosti zo stretnutia s rodinou a priateľmi napokon neskončili pri varení, umývaní riadu a upratovaní); zahrajte si futbal, zájdite do prírody, stavajte s deťmi snehuliakov. Ak ste slobodná, môžete pracovať pre nejakú dobrovoľnícku skupinu, tráviť čas pri adorácii, zatelefonovať priateľke, ísť sa bicyklovať alebo obedovať v inej rodine.

Pokiaľ to ide, v nedeľu sa vyhýbam praniu, domácim prácam, nekosím trávnik a nechodím nakupovať. Od svojho syna vyžadujem, aby si úlohy napísal už v piatok alebo sobotu a neodkladal ich na nedeľu. Takto je nedeľa dňom vyhradeným môjmu synovi, Bohu a priateľom. Vyžaduje si to istú disciplínu a plánovanie, ak chceme mať v týždni jeden deň vyhradený Pánovi, ale je to cenný spôsob, ako pestovať snubný rytmus života.

 

 1. Urobte si čas pre spoločenstvo žien

Stretávajte sa so ženami, aby ste sa spolu modlili, smiali, plakali – jednoducho aby ste zo seba vypustili prebytočnú paru. Ženy potrebujú úzky vzťah s inými ženami, potrebujú sa deliť o svoje bytie a pripomínať si navzájom, kto sme v celej plnosti ženstva a jedinečnosti. Stretávajte sa s malou skupinou žien aspoň dva – tri razy do mesiaca a aspoň raz týždenne niekomu zavolajte, aby ste udržali pravidelný kontakt.

Požiadajte svojho kňaza, aby vám pomohol zorganizovať rannú modlitbu žien, pôstnu meditáciu alebo deň vyhradený duchovnej obnove. Nezabúdajte, že patríte nielen Kristovi, ale aj jeho telu. 

 

 

 

Adam Szustak OP

Vrch prísľubov

 

Robert Barron

Slovo plné ohňa

 

Marko Ivan Rupnik

Pri stole v Betánii

 

Adam Szustak OP

Evanjelium pre nenormálnych